O MISTRZOSTWIE POLSKI ZADECYDOWAŁO ……. 7 MILIMERÓW!!

Znakomity występ na Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 zanotowali  podopieczni trenera Andrzej Korytkowskiego z Klubu Sportowego PREFBET-SONAROL. Na zawodach, które rozegrano na nowo otwartej hali lekkoatletycznej w Rzeszowie czworo zawodników tego klubu awansowało do finałów. Zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Piotr Dąbrowski, który na dystansie 400 metrów został sensacyjnym, ale w pełni zasłużonym  Mistrzem Polski Juniorów. Piotr jadąc na Mistrzostwa był 3-ci w tegorocznym rankingu juniorów, ale jego czas (49,36sek.) był gorszy aż  o 1,01sek. i 0.96sek. od dwóch „żelaznych” pretendentów do złota i srebra na tym dystansie. Jednak już po zwycięstwie w swoim biegu eliminacyjnym i poprawieniu „życiówki”(48,45sek) aż o  0,90sek. pojawiła się szansa na ewentualną walkę o coś więcej niż o trzecie miejsce. W biegu finałowym sprinter PREFBETU-SONAROL bardzo mocno otworzył pierwsze 200-cie metrów (22,75sek.) co pozwoliło mu na ustawienie się w biegu na drugim miejscu za jednym z faworytów, liderem tegorocznych  list rankingowych Adamem Kadyło (MKS MOS WROCŁAW). Bieg , który był prowadzony w bardzo mocnym tempie rozstrzygnął się na ostatniej 50-cio metrowej prostej. Piotr zaatakował lidera, ale też za plecami naszego zawodnika mocno „zbierał się” drugi z faworytów Jakub Szczepaniak (START WIERUSZÓW). Zarówno Dąbrowski jak i Szczepaniak wykonali głęboki  „rzut na taśmę”, ale jak po kilkudziesięciu sekundach  wskazała aparatura ,że o 0,001 sek.(słownie: 1 tysięczna sekundy..) szybszy był nasz już w tym momencie MISTRZ Piotr Dąbrowski!!  Obrazowo: 1 tysięczna to przy tej prędkości jest … 7 milimetrów a to jak na dystans 400 metrów naprawdę niewiele… Dodatkowo okazało się, że Dąbrowski ustanowił kolejny rekord życiowy 47,90sek. co bodajże jest 5tym wynikiem w historii halowych startów juniorów w naszym kraju.! Szybciej biegało tylko 4 reprezentantów naszego kraju z Patrykiem Dobkiem na czele. Co ciekawe jest to obecnie 5-ty rezultat w Europie wśród juniorów na 400metróww tym sezonie.  Dwaj pierwsi zawodnicy na mecie uzyskali po 47,90 sek. a trzeci zawodnik przeciął linię mety w czasie 48.13, te wyniki sprawiły, że był to jedyny w historii polskiej lekkiej atletyki  bieg na 400m juniorów na hali w którym dwóch polskich juniorów pobiegło poniżej 48 sekunda a średnia medalistów wyniosła 47,98sek. co jest też najlepszą średnią w dziejach polskiej LA w tej kategorii !! Na tym nie koniec dobrych wieści, ponieważ tym startem Piotr Dąbrowski zdobył swój 10ty medal Mistrzostw Polski i wręcz zmiażdżył halowy rekord województwa podlaskiego juniorów poprawiając wynik Arkadiusza Wojno (tr. Andrzej Korytkowski) o 1,21sek (49,11sek. 2009r.)

W tym samym biegu szóstą lokatę(50,54sek.) wywalczył Bartosz Jurak, kolega klubowy Piotra Dąbrowskiego. Nasz drugi zawodnik w eliminacjach ustanowił rekord życiowy 49,37sek. i awansował z ostatnim czasem do finału , jednak pierwszy(najgorszy) tor nie pozwolił Bartkowi na więcej na tych zawodach, ale i tak jesteśmy zadowoleni bo w finale tylko z naszego klubu było dwóch zawodników.

Z kolei nasze dwie zawodniczki juniorka Martyna Krawczyńska (800m) i juniorka młodsza Wiktoria Grabowska(1000m) solidarnie otarły się o podium i zajęły czwarte lokaty. Najpierw Wiktoria biegnąc prawie cały czas po 2 torze i trochę za wcześnie wychodząc na prowadzenie straciła dużo sił a jak by tego było mało na finiszu upadła przed naszą zawodniczką jedna z rywalek, co przeszkodziło Wiktorii i na ostatnich metrach straciła medal.

Mały niedosyt jest po biegu Martyny Krawczyńskiej, która była w bardzo dobrej formie i stawała na starcie jako liderka tegorocznych tabel, jednak jej przewaga nad 4tą zawodniczką była niewielka bo tylko 1,33sek.. Bieg finałowy też nie ułożył się dobrze bo do walki wśród czterech faworytek wmięszała się słabsza zawodniczka, która  przeszkadzała Martynie a dodatkowo na finiszu, gdy biegnie się ostatkiem sił późniejsza brązowa medalistka w ferworze walki odepchnęła naszą zawodniczkę, ale tak niestety czasem bywa.

Andrzej Korytkowski – Jestem bardzo zadowolony z występów moich zawodników, oczywiście   w szczególności ze startu Piotra, który jednym wspaniałym biegiem „załatwił” dla nas i dla siebie wiele spraw, rankingów, rekordów itp.,itd.. Wynik Piotra to dla mnie na pewno „wynikowy kosmos”, którego się trochę spodziewałem. Jednak nie należy zapominać też o pozostałej trójce, która spisała się dobrze a w przypadku dziewcząt, gdyby nie pech lub inaczej potoczyły by się biegi to mogły być jeszcze 2 medale. To jest jednak sport, walka i może tak się wydarzyć,że nie zawsze wszystko idzie dobrze. Fajnie ,że jest to ścisła czołówka Polski o czym świadczą nie tylko miejsca , ale i czasy przez niech uzyskane. Bardzo dobre wyniki są efektem przygotowań w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale na które mogliśmy pozwolić sobie głównie  dzięki naszym sponsorom tytularnym PPB PREFBET Śniadowo i SONAROL Sp.j. Najda a koszty były naprawdę bardzo pokaźne. Jak pokazują wyniki środki finansowe nie zostały zmarnotrawione.                                                                                    W tym miejscu bardzo chciałbym podziękować Panu Janowi Maleszwskiemu nauczycielowi z Kobylin Borzymy, który kilka lat temu „podesłał” mi do treningi Piotra Dąbrowskiego. Dziękuję również samorządom z których pochodzą zawodnicy za wydatną pomoc.

Cała czwórka zawodników jest uczniami Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży a ich trenerem od początku lekkoatletycznej kariery  jest Andrzej Korytkowski.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony, oznacz, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji ...

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close